Erkės yra smulkūs, kraują siurbiantys parazitai, kurie gali sukelti rimtas ligas tiek žmonėms, tiek gyvūnams. Lietuvoje jos ypač aktyvios pavasarį ir vasarą, kai oras šiltas ir drėgnas. Šiame straipsnyje aptarsime dažniausiai erkėmis platinamas ligas, kaip nuo jų apsisaugoti gamtoje, žvejyboje ar poilsiavietėje.

Erkėmis platinamos ligos

Laimo liga

Sukelia bakterija Borrelia burgdorferi. Simptomai: odos bėrimas (dažnai apibūdinamas kaip „jaučio akies“), nuovargis, karščiavimas, galvos skausmas, raumenų ir sąnarių skausmai. Jei negydoma, liga gali sukelti nervų sistemos, sąnarių ir širdies pažeidimus.

Erkinis encefalitas

Virusinė liga, perduodama per erkių įkandimus. Simptomai: dvifazis ligos eiga, pirmoji fazė sukelia gripą primenančius simptomus (karščiavimas, galvos skausmas, raumenų skausmai), antroji fazė gali sukelti sunkius neurologinius sutrikimus (smegenų uždegimas). Skiepai yra efektyvus būdas apsisaugoti nuo šios ligos.

Kaip apsisaugoti nuo erkių

Apranga

Lauke dėvėkite šviesius, ilgus drabužius – tai padės pastebėti erkę prieš jai įsisiurbiant. Kelnių klešnės turėtų būti sukištos į kojines ar batus.

Repelentai

Naudokite erkėms atbaidančius purškalus ar kremus. Preparatai, turintys DEET ar permetrino, yra ypač veiksmingi.

Savitikra

Po buvimo gamtoje visada tikrinkite save ir savo augintinius dėl erkių. Ypač atidžiai apžiūrėkite vietas, kur oda yra plona ir šilta: pažastys, kirkšnys, kelio sąnariai, kaklas.

Erkės pašalinimas

Jei radote įsisiurbusią erkę, ją kuo greičiau pašalinkite pincetu, suimkite erkę kuo arčiau odos ir traukite tiesiai aukštyn. Venkite suspausti erkės kūną, kad išvengtumėte infekcijos.

Apsauga Būnant gamtoje, žvejyboje ar poilsiavietėje

Stovyklavietės pasirinkimas

Rinkitės stovyklavietes ir poilsiavietes, kuriose mažiau žolių ir krūmų – erkės dažniausiai slepiasi aukštoje žolėje ir krūmuose. Prieš stovyklavietės įrengimą, nušienaukite aukštą žolę aplinkui.

Palapinių ir kėdžių pozicionavimas

Palapines statykite toliau nuo aukštos žolės ir krūmynų. Naudokite pakeltas sėdimas vietas, pavyzdžiui, kėdes, kad išvengtumėte tiesioginio kontakto su žeme.

Žvejyboje

Žvejodami stenkitės išlikti ant atvirų krantų, kur mažiau žolių. Dėvėkite ilgus drabužius ir naudokite repelentus ant atvirų kūno vietų bei drabužių.

Po poilsio gamtoje

Prieš grįždami namo, kruopščiai tikrinkite savo kūną ir drabužius dėl erkių. Drabužius išplaukite ir išdžiovinkite aukštoje temperatūroje, kad pašalintumėte likusias erkes.

Liaudiški Patarimai

Lietuvių liaudies medicina taip pat turi savo patarimų, kaip išvengti erkių:

Eteriniai aliejai

Levandų, citrinžolių ar eukaliptų aliejai gali veiksmingai atbaidyti erkes. Galite lašinti kelis lašus šių aliejų ant drabužių ar odos.

Česnakai

Vartojant daugiau česnakų, sakoma, kad kūnas išskiria kvapus, kurie gali atbaidyti erkes.

Kadagio šakos

Lietuvių kaimuose buvo paplitusi tradicija prieš eidami į mišką apsikabinti kadagio šakomis arba patalpinti jas aplink sodybą, tikintis, kad tai padės atbaidyti erkes.

Išvada

Erkės yra rimta problema, bet tinkamai pasiruošus galima jų išvengti. Svarbu žinoti apie erkėmis platinamas ligas, naudoti tinkamas apsaugos priemones ir laikytis savitikros po buvimo gamtoje, žvejyboje ar poilsiavietėje. Liaudiški patarimai gali papildyti šiuolaikines priemones, tačiau svarbiausia yra išlaikyti budrumą ir atsargumą. Saugokite save ir savo artimuosius nuo erkių įkandimų, kad galėtumėte mėgautis gamtos teikiamais malonumais be rūpesčių.