Kai Lietuvoje vandens telkinius padengia tvirtas ledas, prasideda poledinės žvejybos sezonas. Tūkstančiai žvejų entuziastų traukia ant ledo ieškoti savo laimikio – nuo lydekų iki stintų. Tačiau bene populiariausia žvejojama žuvis mūsų vandenyse – dryžuotas ešerys. Ši žuvis vilioja savo kovingumu, grožiu ir nepakartojamu skoniu.
Tačiau norint sėkmingai sugauti ešerį, reikia tinkamai pasirinkti įrangą, metodus ir vietą. Šiame straipsnyje apžvelgsime populiariausius ešerių gaudymo būdus bei geriausias vietas Lietuvoje, kur galima mėgautis šia žvejyba.
Populiariausi ešerių žvejybos būdai
1. Žvejyba avižėle
Avižėlė – vienas populiariausių žvejybos būdų, ypač seklesniuose telkiniuose. Šis metodas skirstomas į dvi kategorijas:
Žvejyba bemasale avižėle: avižėlė imituoja smulkius vabzdžius, o masalas nėra naudojamas. Judesių ritmas, drebinant avižėlę, pritraukia žuvis.
Žvejyba tradicine avižėle: ant kabliuko užmaunama uodo truklio arba musės lervų, kurios traukia žuvį kvapu ir išvaizda.
Tiek vienu, tiek kitu būdu žvejojama lengvomis, 0,5–1,5 g sveriančiomis avižėlėmis ir jautriais sargeliais, kurie aiškiai rodo žuvies kibimą. Plonas, 0,08–0,12 mm storio valas leidžia masalui veikti natūraliai, tačiau padidina riziką, kad žuvis jį nutrauks. Avižėlės tinka ne tik ešeriams – šiuo metodu galima sugauti ir stintų, aukšlių, kuojų ar net karšių.
2. Žvejyba švytuoklėmis ir blizgėmis
Švytuoklės (balansyrai) ir blizgės imituoja mažas žuveles – pagrindinį ešerių maisto šaltinį. Tikslingai gaudant ešerius, dažniausiai naudojami mažesni masalai, tačiau stambesni gali pritraukti ir lydekų.
Žvejojant šiuo būdu, naudojamas storesnis valas (0,16–0,25 mm) ir fluorokarboninis pavadėlis, kuris apsaugo nuo lydekų dantų. Masalas nuleidžiamas prie dugno, tada judinamas staigiais pakėlimais. Tai aktyvi žvejyba, kur reikia daug judėti ir gręžti naujas eketes.
3. Žvejyba „velniu“
„Velnias“ – sistemėlė, kurios gale pritvirtintas sunkus svoris su keliais kabliukais. Šis metodas dažniausiai naudojamas gilesniuose telkiniuose, tokiuose kaip Kuršių ar Kauno marios. „Velniu“ sėkmingai gaudomi ne tik ešeriai, bet ir starkiai bei lydekos.
Masalas nuleidžiamas iki dugno ir šokdinamas kelis šimtus kartų vienoje vietoje. Jei kibimo nėra, pereinama prie kitos eketės.
Kur Lietuvoje geriausia gaudyti ešerius?
Ešeriai aptinkami beveik visuose Lietuvos vandens telkiniuose, tačiau tam tikros vietos yra žinomos kaip tikri šios žuvies žvejų rojus.
1. Kauno marios
Šis telkinys siūlo įvairias galimybes žvejams – nuo seklių krantų iki gilių vandenų. Giliuose plotuose geriausiai veikia „velnio“ metodas, o seklesniuose – avižėlės ar mažos blizgės.
2. Kuršių marios
Ešerių čia dažniausiai randama prie krantų arba užutekiuose. Žvejojant giliuose vandenyse, rekomenduojamos švytuoklės.
3. Platelių ežeras
Aukštaitijoje esantis Platelių ežeras garsėja gausiomis ešerių populiacijomis. Jie dažnai laikosi šalia povandeninių rėvų, todėl geriausiai veikia jautrios avižėlės.
4. Dusios ir Metelio ežerai
Šie Dzūkijos telkiniai siūlo puikias sąlygas gaudyti ešerius tiek sekliuose, tiek giliuose vandenyse. Dusios ežero povandeniniai kalneliai yra tikra ešerių buveinė.
5. Elektrėnų marios
Dėl elektrinės šilumos šios marios ne visada pilnai užšąla, tačiau tai netrukdo žvejams džiaugtis puikiais laimikiais. Čia geriausiai veikia švytuoklės ir blizgės.
6. Žeimenos upė
Lėtesnės srovės vietose ar užutekiuose žiemą galima sugauti įspūdingų ešerių. Ši upė puikiai tinka žvejams, ieškantiems ramesnių vietų.
Praktiniai patarimai žvejams
- Ieškokite aktyvios žuvies. Gręžkite daug ekečių ir eksperimentuokite su masalais bei žvejybos gyliais.
- Naudokite tinkamas saugos priemones. Lipant ant ledo nepamirškite smaigų ir kitos įrangos, galinčios išgelbėti gyvybę nelaimės atveju.
- Laikykitės atsargumo. Nelipkite ant nesaugaus ar nesutvirtėjusio ledo.
Išsirinkę tinkamą žvejybos vietą ir metodą, mėgaukitės žiemos pramogomis bei nepamirštamais laimikiais. Ešerių gaudymas – tai ne tik sportas, bet ir galimybė atsipalaiduoti gamtoje bei patirti tikrą žvejybos džiaugsmą!